Nadciśnienie a trening i odżywianie

Nadciśnienie a trening i odżywianie

Tym razem na warsztat idzie nadciśnienie. Jak zwykle, jeśli masz jakieś pytania dotyczące treści odezwij się do Oli na nutrition@crossfit-torun.pl

Autor: Aleksandra Kowalska

Zebrałam dla Was 10 zasad którymi powinna kierować się osoba mająca problemy z ciśnieniem oraz listę produktów żywieniowych pomocnych w tej walce.

  • ćwicz regularnie (to mamy raczej ogarnięte)
  • zrzuć nadmiar kilogramów (75% sukcesu w odchudzaniu to dieta! Nie wiesz jak zacząć? Zapraszam w każdy piątek na bezpłatne konsultacje)
  • zrezygnuj z cukru i jedz mniej węglowodanów
  • odstaw przetworzone jedzenie
  • rzuć palenie
  • spróbuj medytacji, jogi
  • zadbaj o jakość snu
  • pamiętaj o nawodnieniu
  • pij mniej alkoholu
  • zjadaj odpowiednią ilość białka

Lista produktów żywieniowych, które mogą pomóc:

Owoce jagodowe

Zawierają antyoksydanty w postaci antycyjanin – wg badań na 34 tyś ludzi z nadciśnieniem, zmniejszają je aż o 8%.Warto je dodać do owsianki albo szejka białkowego (whey sam w sobie też pomoże!)

Banany (i inne produkty zawierające dużo potasu)

Potas obniża ciśnienie w naczyniach krwionośnych. Możecie je również zamienić na awokado, kantalupę, halibuta, bataty, grzyby, pomidory, tuńczyka i fasolę.

Buraki

Wg badania z 2015r sok z buraków pozwala obniżyć ciśnienie. Już po wypiciu ilości tak małej jak 250 ml. poziom spadnie o 8/4 mm Hg. Działa prawie jak leki na nadciśnienie a nie wyniszcza organizmu!

Gorzka czekolada

Minimum 70% kakao – 1 kawałek dziennie pomaga obniżyć ciśnienie ( było aż 15 prób).

Arbuz

Zawiera cytrulinę, która pomaga obniżyć ciśnienie. Cytrulina pomaga naszemu organizmowi w produkcji tlenku azotu, który rozluźnia naczynia krwionośne co pomaga w przepływie krwi i tym samym obniża ciśnienie.

Owsianka

Owies zawiera tzw. beta-glukan, który obniża ciśnienie a także poziom cholesterolu.

Zielenina

Sałaty i warzywa kapustne są bogate w azotany, które obniżają ciśnienie. 1-2 porcje dziennie zmniejszają ciśnienie na 24h.

Czosnek

Wróg grzybów i naturalny antybiotyk, którego głowym aktywnym składnikiem jest allicyna uważana świetną dla zdrowia. Podobnie jak cytrulina pomaga naszemu organizmowi w produkcji tlenku azotu, który rozluźnia naczynia krwionośne co pomaga w przepływie krwi i tym samym obniża ciśnienie.

Kiszonki

Kiszonki bogate w bakterie pro biotyczne również pomagają w redukcji ciśnienia.

Rośliny strączkowe

Też obniżają ciśnienie ( pewnie ze względu na zawartość białka).

Jogurt naturalny

Niestety działa tylko na kobiety

Granaty

1 szklanka soku z granatów pita przez 28 dni obniża ciśnienie krwi. Odpowiedzialne są za to zawarte w granacie antyoksydanty.

Cynamon

Może obniżyć ciśnienie o 2.6 mm Hg. Badań było niewiele, ale działa też na cellulit, trądzik i przeziębienie, a poza tym co to za szarlotka bez cynamonu.

Pistacje ( inne orzechy również )

Pomagają w stresowych sytuacjach – redukują napięcie naczyń krwionośnych.