Podręcznik higieny w CrossFit Boxie.

Podręcznik higieny w CrossFit Boxie.

Tym razem zamiast tekstu o białku czy węglowodanach. Ola przygotowała dla Was kompendium wiedzy o tym, jak możemy wspólnie zadbać o swoje bezpieczeństwo w klubie.

Autor: Aleksandra Kowalska

Wielu z nas, CrossFitterów postrzega siebie jako niezniszczalnych, odpornych na bakterie i wirusy harpaganów. Jasne, regularna aktywność i sprawność fizyczna poprawiają odporność ale nadal można zachorować. W każdym miejscu gdzie przebywa dużo osób bakterie i wirusy mają ułatwione działanie. Takim miejscem jest też boks crossfitowy dlatego postanowiliśmy Was troszkę uwrażliwić na ten problem i przygotować na wprowadzenie bardziej restrykcyjnych zasad związanych z szeroko pojętą higieną.

Któż z Nas ustrzegł się przed bąblami od T2B, nie doświadczył zranienia piszczeli? Czy kiedykolwiek „zerwanie dłoni” powstrzymało Was to od kontynuowania treningu? W czasie treningu ryzykujemy przerwaniem powłoki skórnej i w związku z tym bakterie czy wirusy łatwiej mogą zaatakować nasz organizm. Bakteryjne infekcje skóry, zwane zapaleniami tkanki łącznej, najczęściej występują gdy bakterie przedostają się przez przerwę w skórze (która może być tak mała, że ​​nie została zauważona w momencie urazu) i zaczynają się namnażać, co prowadzi do stanu zapalnego i uszkodzenia. Czyhają na nas gronkowce, tężec czy grzybica skóry ale nie wolno nam zapomnieć o większego kalibru wirusach jak HIV czy WZW. Dlatego należy dbać o własne zdrowie i bezpieczeństwo. Przestrzegając zasad chronicie siebie i innych przed chorobami.

Staramy się bardzo pilnować czystości sprzętu i sali ale pomiędzy zajęciami niestety nie damy rady wszystkiego dezynfekować. Najlepszą metodą leczenia jest zapobieganie więc prosimy abyście zwrócili uwagę na kilka ważnych dla nas aspektów. Aby zminimalizować ryzyko infekcji prosimy:

Myjcie ręce przed i po treningu ( eksperci twierdzą, że najlepiej robić to tak długo dopóki nie wyrecytujemy całego alfabetu).

Zabezpieczajcie rany, pęknięcia skóry, pęcherze czystymi bandażami lub plastrami ;

Nie dotykajcie ran lub opatrunków współtrenujących;

Informujcie trenera NIEZWŁOCZNIE jeśli zdarzy się Wam przerwać naskórek. Trener pomoże zabezpieczyć ranę. Skończenie w time cap jest ważne, ale najważniejsze jest zdrowie. Nie kontynuujcie pracy z otwartą raną.

Nie używajcie czyichś skórek gimnastycznych, ręczników i osobistych przyborów higienicznych.

Wycierajcie sprzęt przed i po użyciu.

Jeśli oklejacie drążek , po treningu usuńcie taśmy.

Jeśli jakieś Wasze płyny fizjologiczne ( pot, krew i łzy ;)) wydostaną się na podłogę, sprzątnijcie po sobie.

Nie zostawiajcie rzeczy treningowych na wieszakach w szatniach ze względu na nieprzyjemne zapachy i bakterie.

Ćwiczcie w czystych nakolannikach i ochraniaczach na piszczele.

Pod prysznicem używajcie klapek basenowych.

Nie siadajcie po treningu na szare kanapy. Pot wsiąka w tapicerkę. Jest jeszcze metalowa ławka, używajcie jej. Kanapy zostawmy tym, którzy na trening oczekują.

Nie przychodźcie na trening przeziębieni czy zakatarzeni.

Bardzo prosimy, abyście odpady organiczne ( np. skórki od banana) wyrzucali do kosza na sali, który jest najczęściej wypróżniany. Szatniowe i łazienkowe pojemniki na odpady są wymieniane kiedy szatnie są puste. Duży kosz kontrolujemy na bieżąco.

Praktykowanie dobrych nawyków higienicznych nie tylko zapobiegnie zachorowaniu, ale także uchroni Was przed potencjalnymi infekcjami. W końcu: zarazki są wszędzie! Z góry dziękujemy za pomoc w utrzymaniu CrossFit Toruń w czystości i świeżości.